Umumjahon madaniy va tabiiy merosini muhofaza qilish to‘g‘risidagi konvensiyaga a’zo davlatlar O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi hamda YUNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy komissiyasi raisi Gayane Umerovani YUNESKO Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi raisi etib sayladi.
Gayane Umerova madaniy meros va zamonaviy san’atni targ‘ib etishga qo‘shgan hissasi hamda mamlakatning xalqaro madaniy ishtirokini mustahkamlash, madaniy diplomatiyani rivojlantirish hamda O‘zbekiston merosini asrab-avaylash va ommalashtirishga qaratilgan tashabbuslari uchun alohida e’tirof etildi.
Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi O‘zbekistonning xalqaro madaniy hamkorlikni rivojlantirishdagi xizmatlarini e’tirof etish ramzi bo‘ldi.

The States Parties to the Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage have elected Gayane Umerova, Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, and the National Commission of Uzbekistan for UNESCO, as Chairperson of the 25th session of the UNESCO General Assembly.
Gayane Umerova has been recognized for her contribution to the promotion of cultural heritage and contemporary art, as well as for strengthening the country’s international cultural presence, advancing cultural diplomacy, and leading initiatives aimed at preserving and promoting the heritage of Uzbekistan.
The 43rd session of the UNESCO General Conference, held in Samarkand, has become a symbolic acknowledgement of Uzbekistan’s role in the development of international cultural cooperation.