Umumjahon madaniy va tabiiy merosini muhofaza qilish to‘g‘risidagi konvensiyaga a’zo davlatlar O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi hamda YUNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy komissiyasi raisi Gayane Umerovani YUNESKO Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi raisi etib sayladi.
Gayane Umerova madaniy meros va zamonaviy san’atni targ‘ib etishga qo‘shgan hissasi hamda mamlakatning xalqaro madaniy ishtirokini mustahkamlash, madaniy diplomatiyani rivojlantirish hamda O‘zbekiston merosini asrab-avaylash va ommalashtirishga qaratilgan tashabbuslari uchun alohida e’tirof etildi.
Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi O‘zbekistonning xalqaro madaniy hamkorlikni rivojlantirishdagi xizmatlarini e’tirof etish ramzi bo‘ldi.

Государства-участники Конвенции об охране всемирного культурного и природного наследия избрали председателя Фонда развития культуры и искусства Узбекистана и Национальной комиссии Узбекистана по делам ЮНЕСКО Гаянэ Умерову председателем 25-й сессии Генеральной Ассамблеи ЮНЕСКО.
Гаянэ Умерова отмечена за вклад в продвижение культурного наследия и современного искусства, а также за укрепление международного культурного присутствия страны, развитие культурной дипломатии и инициатив, направленных на сохранение и популяризацию наследия Узбекистана.
43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО, проходящая в Самарканде, стала символом признания роли Узбекистана в развитии международного культурного сотрудничества.