Pekin shahrida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Xitoy Xalq Respublikasi madaniyat vaziri Sun Yeli bilan uchrashdi. Tomonlar hamkorlik istiqbollarini muhokama qilib, so‘nggi yillarda muvaffaqiyatli amalga oshirilgan loyihalar, shu jumladan, Gugun imperator saroyidagi ko‘rgazmalar va Pekindagi Xitoy Milliy opera teatri sahnasida “Lazgi” baletining sahnalashtirilishini qayd etdilar.
Alohida e’tibor bo‘lajak tashabbuslar: SHHT xalqaro ko‘rgazmasi, Gugun va Shanxay milliy muzeyidagi arxeologik ekspozitsiya hamda qo‘shma madaniy loyihalar, ular orasida “Turandot” operasini sahnalashtirish va maestro Lan Lang bilan hamkorlikka qaratildi.
Shuningdek, 5-sentabrdan 20-noyabrga qadar “Qalblar dardiga darmon” mavzusidagi birinchi Buxoro biyennalesi bo‘lib o‘tishi, uning doirasida 3 nafar xitoylik rassom o‘zbekistonlik hunarmandlar bilan qo‘shma loyihalarni taqdim etishlari ta’kidlandi. Ushbu tashabbuslar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi madaniy muloqotni rivojlantirishda yangi bosqich bo‘ladi.

В Пекине Председатель Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умерова встретилась с министром культуры Китайской Народной Республики Сунь Ели. Стороны обсудили перспективы сотрудничества, отметив успешные проекты последних лет, включая выставки в Императорском дворце Гугун и постановку балета «Лазги» на сцене Национального оперного театра Китая в Пекине.
Особое внимание было уделено будущим инициативам - международной выставке ШОС, археологической экспозиции в Гугуне и Национальном музее Шанхая, а также совместным культурным проектам, среди которых постановка оперы «Турандот» и сотрудничество с маэстро Лан Лангом.
Также подчеркнуто, что с 5 сентября по 20 ноября пройдёт первая Бухарская биеннале «Recipes for Broken Hearts», в рамках которой три китайских художника представят совместные проекты с узбекскими мастерами. Эти инициативы станут новым этапом в развитии культурного диалога между Узбекистаном и Китаем.