Pekin shahrida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Xitoy Xalq Respublikasi madaniyat vaziri Sun Yeli bilan uchrashdi. Tomonlar hamkorlik istiqbollarini muhokama qilib, so‘nggi yillarda muvaffaqiyatli amalga oshirilgan loyihalar, shu jumladan, Gugun imperator saroyidagi ko‘rgazmalar va Pekindagi Xitoy Milliy opera teatri sahnasida “Lazgi” baletining sahnalashtirilishini qayd etdilar.
Alohida e’tibor bo‘lajak tashabbuslar: SHHT xalqaro ko‘rgazmasi, Gugun va Shanxay milliy muzeyidagi arxeologik ekspozitsiya hamda qo‘shma madaniy loyihalar, ular orasida “Turandot” operasini sahnalashtirish va maestro Lan Lang bilan hamkorlikka qaratildi.
Shuningdek, 5-sentabrdan 20-noyabrga qadar “Qalblar dardiga darmon” mavzusidagi birinchi Buxoro biyennalesi bo‘lib o‘tishi, uning doirasida 3 nafar xitoylik rassom o‘zbekistonlik hunarmandlar bilan qo‘shma loyihalarni taqdim etishlari ta’kidlandi. Ushbu tashabbuslar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi madaniy muloqotni rivojlantirishda yangi bosqich bo‘ladi.

In Beijing, Gayane Umerova, Chairperson of Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, met with the Minister of Culture of the People’s Republic of China, Sun Yeli. The parties discussed prospects for cooperation, highlighting successful projects of recent years, including exhibitions at the Imperial Palace of the Forbidden City and the staging of the ballet "Lazgi" at the National Opera House of China in Beijing.
Particular attention was given to upcoming initiatives — the SCO international exhibition, an archaeological display at the Forbidden City and the Shanghai National Museum, as well as joint cultural projects such as a production of the opera Turandot and collaboration with maestro Lang Lang.
It was also emphasized that from September 5 to November 20, the inaugural Bukhara Biennial Recipes for Broken Hearts will take place, featuring joint projects by three Chinese artists together with Uzbek masters. These initiatives will mark a new stage in strengthening the cultural dialogue between Uzbekistan and China.