Pekinda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi Raisi Gayane Umerova Xitoy Davlat Qurilish Muhandislik Korporatsiyasi (CSCEC) Raisi janob Gao Bo bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv markazida mashhur yapon me’mori Tadao Ando tomonidan ishlab chiqilayotgan yangi O‘zbekiston Milliy muzeyi qurilishi bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Loyiha rasman kuchga kirib, mamlakatimizning tarixiy merosi va zamonaviy badiiy qarashlarini uyg‘unlashtirgan yangi madaniy ramziga aylanadi.
Tomonlar alohida e’tiborni me’moriy yechimlar sifatiga, mustahkam va chidamli materiallardan foydalanishga hamda ilg‘or xalqaro tajribalarni joriy etishga qaratdilar. Hamkorlikdagi sa’y-harakatlar loyiha eng yuqori darajada amalga oshirilishini ta’minlab, uni O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyoning yetakchi madaniy markazlaridan biriga aylantirishi kutilmoqda.

В Пекине состоялась встреча Председателя Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умеровой с Председателем Международной корпорации строительной инженерии Китая (CSCEC) господином Гао Бо.
В центре внимания — сотрудничество по строительству нового Национального музея Узбекистана, архитектурный проект которого разрабатывает знаменитый японский архитектор Тадао Андо. Проект официально вступил в силу и станет новым культурным символом страны, объединяющим историческое наследие и современное художественное видение.
Особое внимание стороны уделили качеству архитектурных решений, применению долговечных материалов и внедрению лучших мировых практик. Совместная работа должна обеспечить реализацию проекта на высочайшем уровне, превратив его в один из ведущих культурных центров Узбекистана и Центральной Азии.