Oʻzbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerovaning Fan muzeyi direktori ser Ian Bletchford bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar fan va madaniyat sohalarida ikki tomonlama hamkorlik va tajriba almashish istiqbollarini muhokama qildilar. Alohida eʼtibor O‘zbekiston ilmiy merosiga bag‘ishlangan keng ko‘lamli ko‘rgazmani tashkil etish imkoniyatlariga qaratildi. O‘zbek ilm-fanining boy tarixi muzeyga tashrif buyuruvchilar va keng xalqaro jamoatchilik uchun ilhomlantiruvchi namuna bo‘la olishi qayd etildi.
Bundan tashqari, ilmiy sohadagi sheriklikni kengaytirish, jumladan, o‘zbekistonlik olimlarni qo‘shma loyiha va tadqiqotlarga jalb etish yo‘llari muhokama qilindi.

Gayane Umerova, Chairperson of Uzbekistan Art and Culture Development Foundation met with Sir Ian Blatchford, Director of the Science Museum.
The parties discussed the prospects of bilateral cooperation and exchange of experience in science and culture. They paid special attention to the possibility of organising a large-scale exhibition dedicated to Uzbekistan's scientific heritage. It was noted that the rich history of Uzbek science can become an inspiring example for museum visitors and a wide international audience.
In addition, they discussed ways to expand partnership in the scientific sphere, including the involvement of Uzbek scientists in joint projects and research.