Samarqandda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Birlashgan Arab Amirliklari Madaniyat va yoshlar vaziri shayx Salom bin Xolid Ol-Qosimiy bilan uchrashdi. Tomonlar YUNESKO doirasidagi hamkorlik va madaniy sheriklikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Qo‘shma tashabbuslar, jumladan, O‘zbekistonning Abu-Dabi Luvridagi Al Burda mukofoti taqdirlash marosimida ishtirok etishi, Abu-Dabi Luvr bilan hamkorlikda ko‘rgazma namoyishini uyushtirish, shuningdek, san’at, hunarmandchilik, zamonaviy san’at va kreativ iqtisodiyot sohasidagi loyihalar: badiiy qarorgohlar, mahorat darslari, ta’lim dasturlari, muzeylar va raqamli merosni boshqarish bo‘yicha tajriba almashish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklarining madaniy muloqotni mustahkamlash, meros, san’at va kreativ iqtisodiyot sohalarida qo‘shma tashabbuslarni taraqqiy ettirishga sodiqligini tasdiqladi.

В Самарканде председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова встретилась с министром культуры и молодёжи Объединённых Арабских Эмиратов шейхом Салемом бен Халидом Аль-Кассими. Стороны обсудили сотрудничество в рамках ЮНЕСКО и расширение культурного партнёрства.
Рассмотрены совместные инициативы, включая участие Узбекистана в церемонии премии Al Burda в Лувре Абу-Даби, подготовку выставки в сотрудничестве с Лувром Абу-Даби, а также проекты в области искусства, ремёсел, современного искусства и креативной экономики: резиденции, мастер-классы, образовательные программы, обмен опытом в управлении музеями и цифровом наследии.
Встреча подтвердила стремление Узбекистана и ОАЭ укреплять культурный диалог и развивать совместные инициативы в сфере наследия, искусства и креативной экономики.