YUNESKOning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish Hukumatlararo Qo‘mita yig‘ilishining 19-sessiyasi joriy yilning 2-7-dekabr kunlari Asunsion shahrida (Pragvay) bo‘lib o‘tmoqda. 4-dekabr kuni tashkil etilgan qo‘mita yig‘ilishida Rubob yasash va ijrochilik san’ati ko‘pmillatli nomzodnoma barcha a'zo davlatlarining bir ovozdan qabul qilgan qarori bilan Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ ro‘yxatiga kiritildi.
Qo‘mita qarorida rubob Markaziy, Janubiy va Janubi-g‘arbiy Osiyo hududlaridagi eng qadimiy musiqa asboblaridan biri sifatida e'tirof etilgan.
Nomzodnoma hujjati Milliy komissiya kotibiyati tomonidan Madaniyat vazirligining mutasaddi tashkilotlari bilan hamkorlikda tayyorlangan. Mazkur element O‘zbekiston Respublikasidan YUNESKO ro‘yxatidan joy olgan 16-element hisoblanadi.
Elementning YUNESKO ro‘yxatiga kiritilishi xalqaro hamda milliy darajada uning ahamiyati haqida xabardorlikni oshirishga, elementni a’zo-davlatlar bilan hamkorlikda muhofaza qilishga va kelgusi avlodga yetkazishda yordam beradi.

С 2 по 7 декабря 2024 года в городе Асунсьон (Парагвай) проходит 19-я сессия Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.4 декабря 2024 года на заседании комитета мульти национальная номинация «Искусство изготовления и игры на рубабе», единогласным решением всех стран-членов включена в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества.
В решении Комитета отмечено, что рубаб является одним из древнейших музыкальных инструментов Центральной, Южной и Юго-Западной Азии.
Документ о номинации был подготовлен секретариатом Национальной комиссии в сотрудничестве с соответствующими организациями Министерства культуры. Этот элемент является 16-м элементом от Республики Узбекистан, включенным в список ЮНЕСКО.
Включение элемента в список ЮНЕСКО способствует повышению осведомленности о его важности на международном и национальном уровне, сохранению элемента совместно с государствами-членами и передать его следующему поколению.