YUNESKOning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish Hukumatlararo Qo‘mita yig‘ilishining 19-sessiyasi joriy yilning 2-7-dekabr kunlari Asunsion shahrida (Pragvay) bo‘lib o‘tmoqda. 4-dekabr kuni tashkil etilgan qo‘mita yig‘ilishida Rubob yasash va ijrochilik san’ati ko‘pmillatli nomzodnoma barcha a'zo davlatlarining bir ovozdan qabul qilgan qarori bilan Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ ro‘yxatiga kiritildi.
Qo‘mita qarorida rubob Markaziy, Janubiy va Janubi-g‘arbiy Osiyo hududlaridagi eng qadimiy musiqa asboblaridan biri sifatida e'tirof etilgan.
Nomzodnoma hujjati Milliy komissiya kotibiyati tomonidan Madaniyat vazirligining mutasaddi tashkilotlari bilan hamkorlikda tayyorlangan. Mazkur element O‘zbekiston Respublikasidan YUNESKO ro‘yxatidan joy olgan 16-element hisoblanadi.
Elementning YUNESKO ro‘yxatiga kiritilishi xalqaro hamda milliy darajada uning ahamiyati haqida xabardorlikni oshirishga, elementni a’zo-davlatlar bilan hamkorlikda muhofaza qilishga va kelgusi avlodga yetkazishda yordam beradi.

The 19th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage of UNESCO is taking place in Asunción (Paraguay) from 2 to 7 December 2024. On 4 December 2024, at a meeting of the Committee, the multi-national nomination “The Art of Making and Playing the Rubab” was inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity by unanimous decision of all member countries.
The Committee's decision noted that the rubab is one of the oldest musical instruments of Central, South and South-West Asia.
The nomination document was prepared by the Secretariat of the National Commission in cooperation with the relevant organisations of the Ministry of Culture. This element is the 16th element from the Republic of Uzbekistan inscribed on the UNESCO List.
The inscription of the element on the UNESCO List raises awareness of its importance at the international and national level, preserves the element with Member States and passes it on to the next generation.