Tarixiy Registon maydoni yana bir bor jahon miqyosidagi sahnaga aylandi!
1-noyabr oqshomida Samarqandda mashhur fransuz bastakori va YUNESKO’ning Ezgu niyat elchisi Jan-Mishel Jarrning katta konserti bo‘lib o‘tdi.
Nur, musiqa va Registon me’morchiligi uyg‘unlashgan bu ulkan audiovizual tomosha O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va YUNESKO ko‘magida tashkil etildi. Uch madrasa devorlari zamonaviy san’at va qadimiy meros tutashgan jonli tasvirga aylandi — bu uyg‘unlik asrlar va madaniyatlar o‘rtasidagi betakror hamjihatlikni aks ettirdi.
Samarqand aholisi va mehmonlari uchun ochiq tarzda o‘tgan ushbu konsert YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi madaniy dasturining markaziy tadbiriga aylandi. Bu yorqin kecha yana bir bor O‘zbekistonning an’ana va innovatsiyalar o‘rtasida ko‘prik bo‘lib, tarix va san’atning yagona ohangda jaranglashiga imkon beruvchi maskan ekanini namoyon etdi.

The historic Registan Square once again became a stage of global significance! On the evening of 1 November, Samarkand hosted a spectacular concert by Jean-Michel Jarre, the world-renowned French composer and UNESCO Goodwill Ambassador.
Light, music and the architecture of Registan came together in a large-scale audiovisual performance organised with the support of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation and UNESCO. The three madrasahs were transformed into a living canvas, where contemporary art met ancient heritage, creating a harmony of eras and cultures.
Open to residents and visitors of Samarkand, the concert became the highlight of the cultural programme of the 43rd session of the UNESCO General Conference. This dazzling performance once again underscored Uzbekistan’s role as a bridge between tradition and innovation — a place where history and art resonate in unison.