Tarixiy Registon maydoni yana bir bor jahon miqyosidagi sahnaga aylandi!
1-noyabr oqshomida Samarqandda mashhur fransuz bastakori va YUNESKO’ning Ezgu niyat elchisi Jan-Mishel Jarrning katta konserti bo‘lib o‘tdi.
Nur, musiqa va Registon me’morchiligi uyg‘unlashgan bu ulkan audiovizual tomosha O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va YUNESKO ko‘magida tashkil etildi. Uch madrasa devorlari zamonaviy san’at va qadimiy meros tutashgan jonli tasvirga aylandi — bu uyg‘unlik asrlar va madaniyatlar o‘rtasidagi betakror hamjihatlikni aks ettirdi.
Samarqand aholisi va mehmonlari uchun ochiq tarzda o‘tgan ushbu konsert YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi madaniy dasturining markaziy tadbiriga aylandi. Bu yorqin kecha yana bir bor O‘zbekistonning an’ana va innovatsiyalar o‘rtasida ko‘prik bo‘lib, tarix va san’atning yagona ohangda jaranglashiga imkon beruvchi maskan ekanini namoyon etdi.

Историческая площадь Регистан вновь стала сценой мирового уровня!
Вечером 1 ноября в Самарканде состоялся грандиозный концерт Жана-Мишеля Жара — всемирно известного французского композитора и Посла доброй воли ЮНЕСКО.
Свет, музыка и архитектура Регистана объединились в масштабном аудиовизуальном представлении, организованном при поддержке Фонда развития культуры и искусства Узбекистана и ЮНЕСКО. Три медресе превратились в живое полотно, где современное искусство встретилось с древним наследием, создавая гармонию эпох и культур.
Концерт, открытый для жителей и гостей Самарканда, стал центральным событием культурной программы 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО. Это яркое выступление ещё раз подчеркнуло роль Узбекистана как моста между традицией и инновацией, местом, где история и искусство звучат в унисон.