6-noyabr kuni Samarqandda sun’iy idrok odob-axloqi sohasidagi tadqiqotlar bo‘yicha Beruniy nomidagi YUNESKO-O‘zbekiston xalqaro mukofoti sovrindorlari e’lon qilindi.
Mukofot O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2023-yilda ta’sis etilgan bo‘lib, sun’iy idrokka axloqiy, barobar va insonga yo‘naltirilgan yondashuvlarni shakllantirishga hissa qo‘shadigan ilmiy izlanishlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Mukofotning ilk davrasi sohiblari professor Virjilio Avgusto Fernandes de Almeyda (Braziliya), professorlar Syuzan Perri va Klaudiya Roda (Fransiya), shuningdek, Sinhua universiteti huzuridagi Xalqaro sunʼiy idrok boshqaruvi institutining (Xitoy) professor olimlari Lan Xue, Zheng Liang va Qian Xiao bo‘ldilar.
Mukofot YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida topshirildi. Tadbir munosabati bilan “The UNESCO Courierʼʼ jurnalining buyuk alloma Abu Rayhon Beruniy ilmiy merosiga bag‘ishlangan maxsus soni ham ingliz va oʻzbek tillarida chop etildi, bu esa YUNESKO raqamli kutubxonasining bir qismiga aylanadi.

6 ноября в Самарканде были объявлены лауреаты международной премии ЮНЕСКО–Узбекистан им. Беруни в области исследований этики искусственного интеллекта.
Премия учреждена в 2023 году по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и направлена на поддержку исследований, способствующих формированию этичных, инклюзивных и ориентированных на человека подходов к искусственному интеллекту.
Лауреатами первой серии награждения стали профессор Вирджилио Августо Фернандес де Алмейда (Бразилия), профессора Сьюзан Перри и Клаудия Рода (Франция), а также профессора учёные Института международного управления ИИ Университета Цинхуа (Китай) Лань Сюэ, Чжэн Лян и Цянь Сяо.
Вручение премии состоялось в рамках 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО. Специально к событию также был издан специальный номер журнала «The UNESCO Courier», на английском и узбекском языках посвящённый научному наследию выдающегося учёного Абу Райхона Беруни, который станет частью цифровой библиотеки ЮНЕСКО.