Bugun Pekin shahrida 16-noyabrga qadar Xitoy Milliy muzeyida bo‘lib o‘tadigan “Tamaddunlarning porloq burji: SHHT mamlakatlari milliy muzeylarining madaniy merosi” ko‘rgazmasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ekspozitsiyada Shanxay Hamkorlik Tashkilotining Tyanszin sammiti arafasiga bag‘ishlangan bo‘lib, unda a’zo mamlakatlarning 10 ta peshqadam muzeylaridan 220 ta noyob osori atiqalar to‘plangan.
Unda yurtimiz Davlat tarix muzeyi va Davlat san’at muzeyi kolleksiyalariga mansub 27 ta eksponat bilan ishtirok etmoqda. Namoyishga qo‘yilgan ashyo va buyumlar orasidan mamlakatning hashamatli va ko‘p asrlik madaniy merosini aks ettiruvchi nodir arxeologik topilmalar, devoriy suratlar, o‘rta asrlar hunarmandchiligi namunalari hamda XIX-XX asrlarga oid amaliy san’at asarlari o‘rin olgan.
Ko‘rgazma SHHT mamlakatlarining boy merosi va Buyuk Ipak yo‘li bo‘ylab o‘tgan tarixiy aloqalarini yorqin namoyish etuvchi muhim madaniy muloqot maydoniga aylandi.

Сегодня в Пекине состоялось открытие выставки «Сияющее созвездие цивилизаций: Культурное наследие национальных музеев стран ШОС», которая пройдёт до 16 ноября в Национальном музее Китая. Экспозиция приурочена к Саммиту ШОС в Тяньцзине и собрала 220 уникальных артефактов из 10 ведущих музеев стран-участниц.
Узбекистан представил 27 экспонатов из коллекций Государственного музея истории и Государственного музея искусств. В экспозицию вошли редкие археологические находки, настенные росписи, образцы средневекового ремесла, а также произведения декоративно-прикладного искусства XIX–XX вв., отражающие богатство и многовековое культурное наследие страны.
Выставка стала важной площадкой культурного диалога, ярко демонстрирующей богатство наследия стран ШОС и их исторические связи через Великий шёлковый путь.