Buxoroda Silvia Burini va Juzeppe Barbieri rahbarligida ishlab chiqilgan Tasviriy san’at muzeyi ashyo va buyumlarini qayta ko‘rgazmalashtirish bosh loyihasi taqdim etildi. Ekspozitsiya uchta galereyaga joylashtirilgan bo‘lib, ularning har biri turli badiiy mavzularni ochib beradi.
Birinchi galereya 2025-yilgi Buxoro biennalesining “Qalblar dardiga darmon” mavzusiga hamohang “Ta’m manzaralari. Iforli xaritalar, qalb aks-sadosi” nomli muvaqqat ko‘rgazmasidir. To‘qimachilik va kulolchilik namunalari bilan boyitilgan rangtasvir asarlarida taom meva va idish-tovoqlar tasvirlangan natyurmortlardan tortib to uydagi iftorlik va marosimlar sahnalarigacha bo‘lgan madaniy o‘zlikning bir qismi sifatida gavdalantirilgan.
Yana ikkita: “Manzaralar” va “Suv manzaralari” nomli galereyalarda qadimiy va zamonaviy shahar, shuningdek, O‘zbekiston manzarasi talqinlari taqdim etilgan bo‘lib, ularda suv o‘zgarishlar ramzi va rassomlar uchun ilhom manbai sifatida alohida o‘rin tutadi.

In Bukhara, the project for the comprehensive re-exposition of the Museum of Fine Arts has been presented, prepared under the direction of Silvia Burini and Giuseppe Barbieri. The exhibition unfolds across three Galleries, each dedicated to distinct artistic themes.
The first Gallery hosts the temporary exhibition “Foodscapes. Maps of Flavour, Echoes of the Soul”, aligned with the theme of the Bukhara Biennale 2025 “Recipes for Broken Hearts”. Paintings, complemented by textiles and ceramics, explore food as an element of cultural identity — from still lifes depicting fruits and traditional dishes to scenes of family meals, rituals, and gatherings.
The other two Galleries “Landscapes” and “Waterscapes” present interpretations of both the ancient and contemporary city, as well as of the Uzbek landscape, where water is given particular emphasis as a symbol of transformation and a source of inspiration for artists.