Samarqandda 2025-yil 13-noyabr kuni YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini tashkil etishda faol ishtirok etgan O‘zbekiston ko‘ngillilariga minnatdorchilik bildirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ikki haftalik xalqaro anjumanning muvaffaqiyatli o‘tkazilishida 900 nafarga yaqin ko‘ngilli, jumladan, “moviy hudud”da faoliyat yuritgan 250 nafar ishtirokchining hissasi beqiyos bo‘ldi.
Tadbirda YUNESKO Bosh direktorining madaniy meros masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Xing Qu va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Kreativ iqtisodiyot va turizm bo‘yicha departamenti rahbarining o‘rinbosari Elmurod Najimov so‘zga chiqdilar. Ko‘ngillilar safarbarlikdan olgan taassurotlari bilan baham ko‘rishdilar, ularning sa’y-harakatlari esa shahodatnoma va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Marosimda xalqaro madaniy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va jahon maydonida bilim va tajriba almashish maqsadida ochiq va inklyuziv makonni shakllantirish uchun volontyorlar harakati muhimligi ta’kidlandi.

On 13 November 2025, a ceremony was held in Samarkand to express gratitude to the volunteers of Uzbekistan who actively contributed to the organisation of the 43rd session of the UNESCO General Conference. Nearly 900 volunteers, including 250 participants who worked in the “blue zone”, made an invaluable contribution to the successful delivery of the two-week international event.
The gathering was addressed by Xing Qu, UNESCO Deputy Director-General for Culture, and Elmurod Najimov, Deputy Head of the Department for the Creative Economy and Tourism of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan. Volunteers shared their impressions of the experience, and their efforts were recognised with certificates and commemorative gifts.
The ceremony highlighted the importance of the volunteer movement in supporting international cultural initiatives and in fostering an open and inclusive space for the exchange of knowledge and experience on the global stage.