Samarqandda 2025-yil 13-noyabr kuni YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini tashkil etishda faol ishtirok etgan O‘zbekiston ko‘ngillilariga minnatdorchilik bildirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ikki haftalik xalqaro anjumanning muvaffaqiyatli o‘tkazilishida 900 nafarga yaqin ko‘ngilli, jumladan, “moviy hudud”da faoliyat yuritgan 250 nafar ishtirokchining hissasi beqiyos bo‘ldi.
Tadbirda YUNESKO Bosh direktorining madaniy meros masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Xing Qu va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Kreativ iqtisodiyot va turizm bo‘yicha departamenti rahbarining o‘rinbosari Elmurod Najimov so‘zga chiqdilar. Ko‘ngillilar safarbarlikdan olgan taassurotlari bilan baham ko‘rishdilar, ularning sa’y-harakatlari esa shahodatnoma va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Marosimda xalqaro madaniy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va jahon maydonida bilim va tajriba almashish maqsadida ochiq va inklyuziv makonni shakllantirish uchun volontyorlar harakati muhimligi ta’kidlandi.

В Самарканде 13 ноября 2025 года состоялась церемония благодарности волонтёрам Узбекистана, активно участвовавшим в организации 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО. Почти 900 добровольцев, включая 250 участников, работавших в «синей зоне», внесли неоценимый вклад в успешное проведение двухнедельного международного события.
С приветственными словами выступили заместитель Генерального директора ЮНЕСКО по вопросам наследия Синь Цюнь и заместитель руководителя Департамента креативной экономики и туризма Администрации Президента Республики Узбекистан Эльмурод Нажимов. Волонтёры поделились впечатлениями от работы, а их усилия были отмечены сертификатами и памятными подарками.
Церемония подчеркнула важность добровольческого движения для поддержки международных культурных инициатив и формирования открытого, инклюзивного пространства для обмена знаниями и опытом на глобальной арене.