12–13-aprel kunlari Toshkent Xalqaro opera va balet festivali dasturida Maksim Petrov, Konstantin Xlebnikov va Aleksandr Merkushev tomonidan jamoaviy tarzda sahnalashtirilgan “Perro ertaklari” baleti namoyish etiladi.
Libretto mualliflari Sharl Perroning to‘rtta: “Etik kiygan mushuk”, “Qizil qalpoqcha”, “Ko‘k soqol” va “Barmoqvoy” ertagida to‘xtaladilar. Ushbu ertaklar muqaddima va xotima bilan birgalikda ezgulik va shafqatsiz bo‘lishi, sohibjamol va maxluqlarning qiyofasi aldamchi ekani, barcha kishilar turli tuman bo‘lishlari mumkinligi hamda hech qanday tashqi ko‘rinish quvonish, qayg‘urish va sevish huquqidan mahrum qilmasligidan iborat butun bir spektaklni vujudga keltiradi.
Balet uchun musiqalarni o‘zaro maslahatlashmay uch nafar bastakor bastalagan, shu bois pardalar Aleksey Balovlenkovning postmodernist saylanmasidan tortib, Dmitriy Mazurovning zulmat bosgan qo‘rqinchi orqali Nastasya Xrushchyevaning takrorlanuvchi aks-ta’siriga qadar tamomila farqli bo‘lib chiqqan.

12-13 апреля в программе Международного фестиваля оперы и балета в Ташкенте будет представлен балет «Сказки Перро» в коллективной постановке Максима Петрова, Константина Хлебникова и Александра Меркушева.
Авторы либретто остановились на четырех сказках Шарля Перро — «Кот в сапогах», «Красная шапочка», «Синяя Борода» и «Мальчик-с-пальчик». Вместе с прологом и эпилогом они образуют цельный спектакль — о том, что сказки бывают добрыми и жестокими; что наружность красавиц и чудовищ бывает обманчива; что все люди разные, и никакая внешность не лишает права радоваться, горевать и любить.
Музыку к балету написали три композитора, не советуясь друг с другом, части получились кардинально разные — от постмодернистского попурри Алексея Баловленкова, через мрачный хоррор Дмитрия Мазурова к репетитивному аффекту Настасьи Хрущевой.