Qashqadaryo viloyatida tog‘li “Langar” qishlog‘ida joylashgan, XV-XVI asrlarga oid noyob yodgorliklardan biri bo‘lgan “Langar ota” tarixiy masjidining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bezakli naqshlar, ko‘rkam ustunlar, qadama koshinlar va qadimiy xattotlik bitiklarini o‘z ichiga olgan restavratsiya ishlari xalqaro mutaxassislar ishtirokida amalga oshirildi.
Ochilish marosimida Madaniy meros agentligi direktori Bahodir Abdikarimov, AQShning O‘zbekistondagi Elchisi Jonatan Henik, Muzeylar faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig'i Bobirmirzo Sayomov hamda mahalliy jamoatchilik vakillari va xalqaro hamkorlar ishtirok etdilar.

In Kashkadarya province, a solemn opening ceremony of the Langar Ota Mosque, one of the unique architectural monuments of the XV-XVI centuries, located in the mountain village of Langar, was held.
The restoration work was carried out with the support of the US Ambassadors Fund for Cultural Heritage Preservation (AFCP) and under the scientific guidance of the University of Chicago. The restoration covered decorative elements, columns, mosaics and calligraphic inscriptions, with the participation of international specialists.
The opening ceremony was attended by Director of the Agency for Cultural Heritage Bakhodir Abdikarimov, U.S. Ambassador to Uzbekistan Jonathan Henick and representatives of the local community and international partners.