2025-yil 9-noyabr kuni YUNESKOning yangi saylangan Bosh direktori d-r Xolid Al-Anani Buxoro biyennalesiga tashrif buyurdi. Uning tashrifi YUNESKO O‘zbekistonning madaniy tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashi va xalqaro muloqotni mustahkamlashda san’atning muhimligiga urg‘u berdi.
Tashrif davomida d-r Al-Anani biyennale ekspozitsiyalari bilan tanishib, uning yuqori darajada tashkil etilgani, taqdim etilgan badiiy yondashuvlarning xilma-xilligi va zamonaviy san’atning shahar tarixiy muhiti bilan uyg‘unligini qayd etdi.
O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan Buxoro biyennalesi an’analar va innovatsiyalarni birlashtirib, Buyuk Ipak yo‘lining eng qadimiy shaharlaridan birida turli ijod va iste’dod sohiblarining uchrashuvi uchun maydon yaratishda davom etmoqda.

9 ноября 2025 года доктор Халед Аль-Анани, Генеральный директор ЮНЕСКО, посетил Бухарскую биеннале. Его визит подчеркнул поддержку ЮНЕСКО культурных инициатив Узбекистана и важность искусства в укреплении международного диалога.
В ходе визита доктор Аль-Анани ознакомился с экспозициями Биеннале, отметив высокий уровень организации, разнообразие представленных художественных подходов и гармоничное сочетание современного искусства с историческим контекстом города.
Организованная Фондом развития культуры и искусства Узбекистана, Бухарская биеннале продолжает объединять традиции и инновации, создавая платформу для встречи разнообразных творческих голосов в одном из древнейших городов Великого Шёлкового пути.