2025-yil 9-noyabr kuni YUNESKOning yangi saylangan Bosh direktori d-r Xolid Al-Anani Buxoro biyennalesiga tashrif buyurdi. Uning tashrifi YUNESKO O‘zbekistonning madaniy tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashi va xalqaro muloqotni mustahkamlashda san’atning muhimligiga urg‘u berdi.
Tashrif davomida d-r Al-Anani biyennale ekspozitsiyalari bilan tanishib, uning yuqori darajada tashkil etilgani, taqdim etilgan badiiy yondashuvlarning xilma-xilligi va zamonaviy san’atning shahar tarixiy muhiti bilan uyg‘unligini qayd etdi.
O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan Buxoro biyennalesi an’analar va innovatsiyalarni birlashtirib, Buyuk Ipak yo‘lining eng qadimiy shaharlaridan birida turli ijod va iste’dod sohiblarining uchrashuvi uchun maydon yaratishda davom etmoqda.

On 9 November 2025, Dr Khaled Al-Anani, Director-General of UNESCO, visited the Bukhara Biennial. His visit emphasised UNESCO’s support for Uzbekistan’s cultural initiatives and the importance of art in fostering international dialogue.
During the visit, Dr Al-Anani toured the Biennial’s exhibitions, noting the high standard of organisation, the diversity of artistic approaches on display, and the harmonious integration of contemporary art with the city’s historical context.
Organised by the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, the Bukhara Biennial continues to bring together tradition and innovation, providing a platform for diverse creative voices in one of the oldest cities along the Great Silk Road.