Joriy yilda Samarqand mezbonlik qilgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida ushbu lavozimga saylangan YUNESKO Bosh direktori Xolid al-Ananiy tanishuv tashrifi bilan Toshkentga keldi. Safar O‘zbekiston va YUNESKO o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlash va hamkorlikni rivojlantirishda muhim qadam bo‘ldi.
Tashrif davomida janob al-Ananiy poytaxtning qator madaniy va tarixiy maskanlari, jumladan, “Xalqlar doʻstligi” saroyi, badiiy almashinuv va ijodiy tashabbuslar uchun zamonaviy makon hisoblangan “Namuna” san’at qarorgohi, shuningdek, O‘zbekiston Milliy muzeyi loyihasi taqdimoti bilan tanishdi.
Tashrif dasturidan Hazrati Imom ansambli, Islom sivilizatsiyasi markazi va “Suzuk ota” majmuasida o‘zbek amaliy san’ati an’analari asrab-avaylab saqlanib kelayotgan Madina Kasimbayevaning kashtachilik maktab-ustaxonasi bilan tanishuv o‘rin oldi. YUNESKO Bosh direktorining tashrifi xalqaro hamjamiyatning O‘zbekistonning boy madaniy merosiga, uning san’at va ta’lim sohasidagi zamonaviy tashabbuslariga qiziqishining muhim tasdig‘i bo‘ldi.

Генеральный директор ЮНЕСКО Халед Аль-Анани, избранный на этот пост в Самарканде в ходе 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО в этом году, посетил Ташкент с ознакомительным визитом. Поездка стала важным шагом в укреплении культурного взаимодействия и развитии сотрудничества между Узбекистаном и ЮНЕСКО.
В ходе визита господин Аль-Анани посетил ряд культурных и исторических объектов столицы, включая Дворец «Дружбы народов», арт-резиденцию «Намуна» — современное пространство для художественного обмена и творческих инициатив, а также презентацию проекта Национального музея Узбекистана.
Программа визита включала посещение ансамбля Хазрати Имам, Центра исламской цивилизации и школы-мастерской вышивки Мадины Касымбаевой в «Сузук-ота», где бережно сохраняются традиции узбекского декоративно-прикладного искусства. Визит Генерального директора ЮНЕСКО стал важным подтверждением интереса международного сообщества к богатому культурному наследию Узбекистана и его современным инициативам в сфере искусства и образования.