Beruniy nomidagi YUNESKO-O‘zbekiston mukofoti doirasida “The UNESCO Courier” jurnalining “Abu Rayhon Beruniy: serqirra alloma” nomli maxsus soni ingliz va oʻzbek tillarida nashr etildi. Ushbu son Sharqning buyuk olimi Abu Rayhon Beruniy merosiga bag‘ishlangan bo‘lib, u jahon tamadduniga ulkan hissa qo‘shgan va uning kashfiyotlari zamonaviy ilm-fan va madaniyatning deyarli barcha sohalarida qo‘llanilib kelinmoqda.
Joriy son ikki bo‘limdan iborat: unda jahon tadqiqotchilarining o‘rta asrlik olimning hayoti va ilmiy faoliyatining turli jihatlariga bag‘ishlangan, aynan shu jurnal tomonidan 1974-yilda Beruniy tavalludining 1000 yilligi munosabati bilan nashr etilib, dunyoning 15 tiliga tarjima qilingan arxiv materiallaridan tashkil topgan. Boshqa qism esa jurnal tahririyati tomonidan ochiq xalqaro tanlov asosida saralab olingan Beruniy merosi bo‘yicha zamonaviy mutaxassislarning dolzarb madaniyatshunoslik va antropologik maqolalarini o‘z ichiga olgan. Jurnalning maxsus soni onlayn shaklda ingliz (https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000396272) va o‘zbek (https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000396272_uzb) tillarida mavjud.
Jurnal 1948-yildan beri Birlashgan Millatlar Tashkilotining Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti tomonidan har chorakda chop etib kelinadi. Ushbu maxsus son “The UNESCO Courier” tahririyati va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti yetakchi olimlarining umumiy tahriri ostida nashrga tayyorlandi.

В рамках Премии ЮНЕСКО–Узбекистан имени Беруни был выпущен специальный номер журнала «The UNESCO Courier. Абу Райхан Бeруни: многогранный учёный» на английском и узбекском языках, посвященный наследию ведущего учёного Востока Абу Райхон Беруни, внесшим значительный вклад в мировую цивилизацию, а его открытия используются практически во всех отраслях современной науки и культуры.
Текущий номер состоит из двух разделов: архивных материалов мировых исследователей, посвещённым различным аспектам жизни и научной деятельности средневекового учёного, опубликованного в честь 1000-летия Беруни этим же журналом в 1974 г., переведенном на 15 языки мира. Второй блок включает в себя актуальные культурологические и антропологические статьи современных специалистов по наследию Беруни, отобранных редколлегией журнала на основе открытого международного конкурса. Специальный номер журнала доступен онлайн на английском (https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000396272) и узбекском (https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000396272_uzb) языках.
Журнал издается ежеквартально с 1948 года Организацией Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры. Специальный номер был подготовлен под общей редакцией редколлегии «The UNESCO Courier» и ведущими учеными Института востоковедения имени Абу Райхона Беруни при Академии наук Республики Узбекистан.