O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi “Jadidlar. Turkistonga maktublar” nomli multimediya ko‘rgazmasi o‘z ishini yakunlaganini ma’lum qiladi. 2024-yil 18-iyulda Tashkent City Mall majmuasida ochilgan ushbu ko‘rgazma 2025-yil 3-dekabrgacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida tomoshabinlarni qabul qildi.
Loyiha 1920-yillarda Yevropada tahsil olgan Turkistonlik 73 nafar talabaning taqdiri, ularning iztiroblari, orzu-umidlari va yangicha dunyoqarashlarini hikoya qilib berdi. Ko‘rgazmada turli manbalardan to‘plangan 300 dan ortiq noyob arxiv materiallari — hujjatlar, maktublar va suratlar ilk bor jamoatchilik e’tiboriga havola etildi.
Ko‘rgazma yopilgach, mazkur maydonda yangi multimediya loyihasiga tayyorgarlik ishlari boshlanmoqda. Jamg‘arma yaqin kunlarda navbatdagi loyiha haqida batafsil ma’lumot taqdim etadi.

Фонд развития культуры и искусства Узбекистана объявил о завершении работы мультимедийной выставки «Джадиды. Письма в Туркестан». Экспозиция, проходившая в Tashkent City Mall, была открыта 18 июля 2024 года и оставалась доступной для посещения по 3 декабря 2025 года.
Проект рассказал о судьбах 73 студентов из Туркестана, обучавшихся в Европе в 1920-е годы, и объединил более 300 уникальных архивных материалов из различных коллекций. Многие документы, письма и фотографии были показаны публике впервые.
После закрытия экспозиции в пространстве началась подготовка нового мультимедийного проекта. Фонд развития культуры и искусства Узбекистана скоро опубликует подробную информацию о предстоящем проекте.