O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi mualliflik huquqi masalalari bo‘yicha “DOM Publishers” bilan muloqot o‘tkazish tashabbusi bilan chiqdi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi yaqinda “DOM Publishers” tomonidan chop etilgan “Architekturführer. Taschkent” (ISBN 978-3-86922-550-0) sayyohlik qaydnomasi nashriga nisbatan xavotirini bildirdi.
Jamg‘arma tomonidan 2023-yil oktabr oyida “Tashkent. Modernism XX/XXI” loyihasi doirasida tashkil etilgan “TOSHKENT DUNYONING QAYERIDA JOYLASHGAN?” konferensiyasi yakunlari bo‘yicha chiqarilgan qo‘llanmada huquqiy maqomiga aniqlik kiritishni taqozo etuvchi materiallar mavjud.
Jamg‘armaning asosiy mulohazalari quyidagilardan iborat:
• loyiha ishtirokchilari mualliflik qilgan matnlardan ularning roziligisiz va/yoki iqtibos qilinishda xatolar bilan foydalanilganlik;
• muzeylar sara to‘plamlariga mansub asarlarning zarur ruxsatnomalarsiz reproduksiya qilinishi;
• arxiv hujjatlaridan vakolatli davlat idoralari bilan kelishmasdan foydalanilganlik;
• “Tashkent. Modernism XX/XXI” loyihasi doirasida yaratilgan fotosuratlarning mualliflar yoki Jamg‘arma roziligisiz chop etilishi.
Jamg‘arma nashrga moʻljallangan materiallardan foydalanishda mualliflik huquqi to‘g‘risidagi qonunlar va axloqiy me’yorlarga rioya etish muhimligini ta’kidlaydi. Mazkur masalalarni hal etish uchun “DOM Publishers” nashriyotiga rasmiy so‘rov yuborildi.
Qat’iy ishonchimiz komilki, mualliflik huquqi sohasidagi shaffoflik tamoyillariga sodiqlik va xalqaro standartlarga rioya etish o‘zaro maqbul yechim topish hamda kelajakda shu kabi tushunmovchiliklarni bartaraf qilishga yordam beradi.
Jamg‘arma O‘zbekiston madaniy merosini xalqaro maydonda targ‘ib va himoya qilishga qaratilgan bunyodkorlik ruhidagi hamkorlik uchun ochiq boʻlishda davom etadi.

The Art and Culture Foundation under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan has raised concerns regarding the publication of the guidebook Architekturführer. Taschkent (ISBN 978-3-86922-550-0), recently published by DOM Publishers.
The guidebook, released following the conference “WHERE IN THE WORLD IS TASHKENT?”, organised by the Foundation as part of the Tashkent Modernism XX/XXI project in October 2023, contains materials, legal status of some of which requires clarification.
Key concerns raised by the Foundation include:
• The use of texts authored by project contributors without consent and/or with errors in attribution.
• Reproduction of works from museum collections without the necessary permissions;
• Use of archival documents without approval from authorized government bodies;
• Publication of photographs created as part of the Tashkent Modernism XX/XXI project without the consent of the authors or the Foundation;
The Foundation emphasises the importance of adhering to copyright laws and ethical standards when using press materials. To address these issues, an official request has been sent to DOM Publishers.
We firmly believe that a commitment to transparency and compliance with international copyright standards will help find a mutually acceptable solution and prevent similar misunderstandings in the future.
The Foundation remains open to constructive collaboration to promote and protect Uzbekistan’s cultural heritage on the international stage.