2025-yil 17-avgust kuni O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi, Nara shahri va Nara milliy muzeyi o‘rtasida uch tomonlama O‘zaro anglashuv memorandumi imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur kelishuvga ko‘ra, 2027-yilda Buyuk Ipak yo‘li bo‘ylab madaniy aloqalarga bag‘ishlangan yirik ko‘rgazma tashkil etilishi, shuningdek, madaniy meros sohasida akademik, muzey va mutaxassislararo hamkorlikni kengaytirish nazarda tutilgan.
Ushbu hujjatning imzolanishi O‘zbekiston madaniy diplomatiyasini yuksaltirish yo‘lidagi yangi qadam hisoblanib, u Yaponiya bilan akademik va muzeylar sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda yurtimiz madaniy merosining xalqaro miqyosda keng tamsil etilishi istiqbollarini ochadi.

17 августа 2025 года состоялась церемония подписания трёхстороннего Меморандума о взаимопонимании между Фондом развития культуры и искусства Узбекистана, городом Нара и Национальным музеем Нара.
Соглашение предусматривает совместную организацию в 2027 году крупной выставки, посвящённой культурным связям по Великому Шёлковому пути, а также расширение академического, музейного и экспертного сотрудничества в сфере культурного наследия.
Подписание документа стало новым шагом в развитии культурной дипломатии Узбекистана и открыло перспективы для углубления взаимодействия с Японией, укрепления академических контактов и международного продвижения отечественного культурного наследия