8-9-oktabr kunlari Sankt-Peterburgda BRIKS, MDH, SHHT hamda Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika mintaqasidagi 30 dan ortiq mamlakatdan 1500 dan ortiq ishtirokchilarni birlashtirgan Kreativ iqtisodiyot bo‘yicha xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tmoqda. Dastur kreativ sanoat tarmoqlarining jahon iqtisodiyoti va xalqaro hamkorlikdagi o‘rniga bag‘ishlangan 50 dan ortiq tadbirlarni o‘z ichiga oladi.
Rossiya Federatsiyasi hukumati raisining o‘rinbosari Aleksandr Novak, Strategik tashabbuslar agentligi bosh direktori Svetlana Chupsheva hamda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Kreativ iqtisodiyot va turizm departamenti rahbari Gayane Umerova so‘zga chiqqan “Rossiyaning kreativ iqtisodiyoti” mavzusidagi yalpi majlisi asosiy voqea bo‘ldi. O‘z murojaatida Gayane Umerova kreativ iqtisodiyotning mamlakat uchun strategik ahamiyati, uning iqtisodiyotning o‘sishiga, keng ko‘lamli madaniy tashabbuslarni amalga oshirishga va xalqaro hamkorlikni yuksaltirishga qo‘shayotgan hissasiga alohida e’tibor qaratdi.
O‘zbekistonning konferensiyadagi ishtiroki uning jahon kun tartibini shakllantirishdagi faol roli hamda ijodkorlik sohasining barqaror rivojlanish va madaniy muloqot manbai sifatidagi ahamiyatini tasdiqlaydi.

8–9 октября в Санкт-Петербурге проходит Международная конференция по креативной экономике, объединившая более 1500 участников из 30+ стран БРИКС, СНГ, ШОС, а также региона Ближнего Востока и Северной Африки. Программа включает более пятидесяти мероприятий, посвящённых роли креативных индустрий в мировой экономике и международном сотрудничестве.
Ключевым событием стала пленарная сессия «Креативная экономика России. Горизонт 2050», в которой выступили Александр Новак, заместитель председателя правительства Российской Федерации, Светлана Чупшева, генеральный директор Агентства стратегических инициатив, и Гаянэ Умерова, председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана и Глава Департамента креативной экономики и туризма Администрации Президента Республики Узбекистан. В своём обращении Гаянэ Умерова акцентировала стратегическое значение креативной экономики для страны, её вклад в рост экономики, реализацию масштабных культурных инициатив и развитие международных партнёрств.
Участие Узбекистана в конференции подтверждает его активную роль в формировании глобальной повестки и значимость креативного сектора как ресурса устойчивого развития и культурного диалога.