Oʻzbekiston Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamgʻarmasi raisi Gayane Umerova “Ilgʻorlik mezoni: diplomatiya, muloqot va xilma-xillik” mavzu ostida oʻtgan 2024-yilgi Doha anjumanida soʻzga chiqdi. “Madaniyat qudrati: XXI asrda jahon diplomatiyasi” mavzusidagi shoʻba muhokamasi doirasida madaniyatni oʻzaro anglashuv va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan diplomatiyaning ustuvor vositasi sifatida targʻib qilish boʻyicha Oʻzbekiston tajribasi haqida taqdimot qilindi.
Oʻz nutqida Gayane Umerova Oʻzbekistonning madaniy diplomatiyani ilgari surishdagi noyob rolini ta'kidladi. Unda bo‘lajak Buxoro biennalesi, Samarqandda bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi, arxivlarni raqamlashtirish hamda tarixiy merosni zamonaviy ijodiy yondashuvlar bilan uyg‘unlashtirishga koʻmaklashuvchi sanʼat qarorgohlari faoliyati singari tashabbuslar qayd etildi.
Alohida eʼtibor hukumat tomonidan Oʻzbekistonda kreativ sanoat tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlariga qaratildi. Shoʻba munozarasi O‘zbekistonning madaniyatni yuksaltirishdagi o‘ziga xos yo‘li namoyish etilgan, tajriba almashish uchun muhim maydonga aylandi.

The Chairperson of the Fund for the Development of Culture and Arts of Uzbekistan, Gayane Umerova, spoke at the Doha Forum 2024, which was held under the theme "The Innovation Imperative: Diplomacy, Dialogue, and Diversity." During the panel discussion "The Power of Culture: Global Diplomacy in the 21st Century," Uzbekistan's experience in promoting culture as a key tool of diplomacy was presented, highlighting its role in strengthening mutual understanding and international cooperation.
In her speech, Gayane Umerova emphasized Uzbekistan's unique role in advancing cultural diplomacy. Initiatives such as the upcoming Bukhara Biennale, the 43rd session of the UNESCO General Conference in 2025, which will be held in Samarkand, the digitization of archives, and the activities of art residencies were highlighted. These efforts aim to merge historical heritage with contemporary creative approaches.
Special attention was given to government measures for the development of creative industries in Uzbekistan. The panel discussion served as an important platform for exchanging experiences, showcasing Uzbekistan's unique path in promoting culture.