YUNESKOning Parijdagi bosh qarorgohida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va O‘zbekistonning YUNESKO huzuridagi Doimiy vakili Kamol Muxtorovning YUNESKO Bosh direktorining ijtimoiy va gumanitar fanlar bo‘yicha o‘rinbosari Gabriela Ramos bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Abu Rayhon Beruniy nomidagi YUNESKO-O‘zbekiston xalqaro mukofoti faoliyatini yo‘lga qo‘yish va ilk taqdirlash marosimini YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida Samarqandda o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Alohida e’tibor O‘zbekistonda sun’iy idrok texnologiyalariga tayyorligi to‘g‘risidagi YUNESKO hisoboti, mamlakatimizning YUNESKO Yoshlar anjumanidagi ishtiroki hamda ushbu tashkilot bosh qarorgohida “O‘zbekiston Buyuk Ipak yo‘li chorrahasida” ko‘rgazmasini tashkil etishga qaratildi.

At the UNESCO Headquarters in Paris, a meeting was held between the Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, Gayane Umerova, the Permanent Representative of Uzbekistan to UNESCO, Kamol Mukhtarov, and UNESCO’s Deputy Director-General for Social and Human Sciences, Gabriela Ramos.
The discussions focused on the launch of the UNESCO-Uzbekistan International Prize named after Al-Biruni and the organization of its inaugural award ceremony during the 43rd session of the UNESCO General Conference in Samarkand.
Particular attention was given to UNESCO’s report on Uzbekistan’s readiness for AI technologies, the country’s participation in the UNESCO Youth Forum, and the organization of an exhibition titled “Uzbekistan at the Crossroads of the Great Silk Road” at the UNESCO Headquarters.