Ishchi uchrashuvlar davomida YUNESKOning Parijdagi bosh qarorgohida YUNESKOning gender tenglik masalalari bo‘yicha direktori Begonya Lasagabaster bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va O‘zbekistonning YUNESKOdagi Doimiy vakili Kamol Muxtorov tashkilot bilan xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash sohasida hamkorlikni mustahkamlash, ularning madaniyat, ta’lim va ijtimoiy tashabbuslardagi o‘rni masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida madaniyat, san’at va raqamli texnologiyalar sohasida xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tashabbuslar taqdim etildi. Kreativ soha tarmoqlarida ayollar yetakchiligini rivojlantirish, ularning raqamli muhitdagi ishtirokini kengaytirish, shuningdek, madaniyat sohasida xotin-qizlarning kasbiy kamolotga yetishlari uchun shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha loyihalar muhokama qilindi.
Shuningdek, YUNESKO bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollari hamda YUNESKO Bosh konferensiyasining Samarqanddagi 43-sessiyasi doirasida tashkilot vakolati bilan qamrab olingan sohalarda taraqqiyot va hamkorlik masalalariga bagʻishlangan maxsus tadbirni oʻtkazish boʻyicha fikr-mulohazalar almashildi.

В продолжение рабочих встреч в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже проведена встреча с директором по вопросам гендерного равенства ЮНЕСКО Бегоньей Ласагабастер. Председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова и Постоянный представитель Узбекистана при ЮНЕСКО Камол Мухтаров обсудили вопросы укрепления сотрудничества с организацией в сфере поддержки женщин, их роли в культуре, образовании и социальных инициативах.
На встрече представили инициативы в рамках стратегии «Узбекистан-2030», направленные на поддержку женщин в сфере культуры, искусства и цифровых технологий. В ходе разговора были обсуждены проекты по развитию женского лидерства в креативных индустриях, расширению их участия в цифровой среде, а также созданию условий для профессионального роста женщин в культурном секторе.
Были рассмотрены перспективы расширения сотрудничества с ЮНЕСКО, а также проведение специального мероприятия в рамках 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде, посвященного вопросам развития и взаимодействия в сферах, охватываемых мандатом организации.