Ishchi uchrashuvlar davomida YUNESKOning Parijdagi bosh qarorgohida YUNESKOning gender tenglik masalalari bo‘yicha direktori Begonya Lasagabaster bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va O‘zbekistonning YUNESKOdagi Doimiy vakili Kamol Muxtorov tashkilot bilan xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash sohasida hamkorlikni mustahkamlash, ularning madaniyat, ta’lim va ijtimoiy tashabbuslardagi o‘rni masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida madaniyat, san’at va raqamli texnologiyalar sohasida xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tashabbuslar taqdim etildi. Kreativ soha tarmoqlarida ayollar yetakchiligini rivojlantirish, ularning raqamli muhitdagi ishtirokini kengaytirish, shuningdek, madaniyat sohasida xotin-qizlarning kasbiy kamolotga yetishlari uchun shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha loyihalar muhokama qilindi.
Shuningdek, YUNESKO bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollari hamda YUNESKO Bosh konferensiyasining Samarqanddagi 43-sessiyasi doirasida tashkilot vakolati bilan qamrab olingan sohalarda taraqqiyot va hamkorlik masalalariga bagʻishlangan maxsus tadbirni oʻtkazish boʻyicha fikr-mulohazalar almashildi.

As part of ongoing working meetings at the UNESCO Headquarters in Paris, a meeting was held with the Director for Gender Equality at UNESCO, Begonya Lasagabaster. The Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation , Gayane Umerova, and the Permanent Representative of Uzbekistan to UNESCO, Kamol Mukhtarov, discussed issues related to strengthening cooperation with the Organization in the area of women’s support, their role in culture, education, and social initiatives.
During the meeting, initiatives within the framework of the "Uzbekistan 2030" strategy aimed at supporting women in the fields of culture, arts, and digital technologies were presented. Projects focused on developing female leadership in creative industries, expanding their participation in the digital environment, and creating opportunities for women’s professional growth in the cultural sector were discussed.
The prospects for expanding cooperation with UNESCO were also addressed, as well as the organization of a special event during the 43rd session of the UNESCO General Conference in Samarkand, dedicated to issues of development and interaction in the areas covered by the Organization’s mandate.