O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi 2025-yilda 19-Venetsiya me’morchilik biennalesida O‘zbekiston pavilionidagi ko‘rgazma doirasida amaliyot o‘tash dasturiga bag‘ishlangan grantni e’lon qiladi. Amaliyotchilar 2025-yil 8-maydan 23-noyabrgacha ko‘rgazma xodimlari sifatida jonbozlik ko‘rsatib, biennale davomida O‘zbekiston pavilionining kundalik faoliyatini boshqaradilar.
Kimlar ariza topshirishi mumkin?
Amaliyot dasturi O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari talabalari va bitiruvchilari uchun mo‘ljallangan. Amaliyot avvalambor me’morchilik, san’at, kuratorlik, san’at boshqaruvi, san’at tarixiga qiziquvchi, xalqaro me’morchilik biennalesida tegishli ish tajribasini orttirishdan manfaatdor bo‘lgan nomzodlar uchun mo‘ljallangan.
Amaliyot nimani taklif etadi?
Amaliyot dasturi talabgorga me’morchilik biennalesida ishlash va ushbu turdagi xalqaro tadbirlarning ichki ishi haqida qimmatli amaliy bilimlarni olish uchun noyob imkoniyatni taqdim etadi. Xalqaro ish tajribasidan tashqari, amaliyotchilar biennaleda 80 dan ortiq milliy pavilionlarni ko‘zdan kechirish imkoniyatiga ega bo‘lib, bu ularga zamonaviy me’morchilik va dizayndagi eng dolzarb g‘oyalar haqida tushuncha beradi.
Amaliyotchining vazifalari
Amaliyotchilar O‘zbekiston milliy pavilionida ko‘rgazma xodimlari va vositachilar vazifasini bajaradi. Ular biennalening tarixiy joyi – “Arsenale” markazida joylashgan pavilionning kundalik ishini nazorat qilib, boshqaradilar. Amaliyotchilarning majburiyatlariga quyidagilar kiradi:
● ko‘rgazmaga tashrif buyuruvchilarni salomlash, ko‘rgazma haqida, O‘zbekistonning madaniy merosi va zamonaviy san’ati haqida alohida tashrif buyuruvchilarga va guruhli sayrlar doirasida ham hikoya qilib berish;
● tashrif buyuruvchilar soni va ularning tashriflari bo‘yicha so‘rovlar bo‘yicha statistik ma’lumotlarni yuritish;
● jurnalistlarning muloqot tafsilotlarini to‘plash;
● Pavilionni har kuni ochish va yopish;
● Pavilionni har kuni mahalliy texnik guruh bilan hamkorlikda yaxshi holatda saqlab turish;
● ijtimoiy tarmoqlar qisqa matnlar va fotosuratlar uchun vaqti-vaqti bilan so‘rovlar jo‘natish;
● Pavilionda sodir bo‘layotgan voqealar haqida muntazam xabar berish;
Amaliyot qaysi muddatlarda o‘tkaziladi?
Amaliyot muddati – 3,5 oy.
1-bosqish 2025-yil 5-maydan 10-avgustgacha, 2 nafar amaliyotchi tanlab olinadi.
2-bosqish 2025-yil 11-avgustdan 23-noyabrgacha, 2 nafar amaliyotchi tanlab olinadi.
● amaliyotchilarni Venetsiyada mahalliy nazoratchi rahbar, O‘zbekistonda esa ko‘rgazma loyihasi boshqaruvchisi qo‘llab-quvvatlaydi.
Amaliyot boshlanishidan oldin barcha amaliyotchilar vazifalar bilan tanishish, biennale va Venetsiya shahri shart-sharoit manzarasi haqida tushunchaga ega bo‘lishlari uchun onlayn kirish uchrashuviga taklif etiladilar.
Grantga nimalar kiradi?
● Amaliyotning butun davri, shu jumladan turar joy ijarasi to‘lovi uchun 56 500 000,00 so‘m miqdoridagi ijodiy mehnat haqi.
● O‘zbekistondan Venetsiyaga va ortga 1 ta avia parvoz qatnovi
● “Arsenale”dagi biennale ko‘rgazmalariga bepul kirish
● Turar joy – ijodiy mehnat haqiga “Arsenale” yaqinidagi turar joy ijarasi uchun to‘lov kiradi (kirish darbozasidan 1 daqiqa piyoda yurish). Amaliyotchilar shartnomani imzolab va amaliyot o‘tashga rozi bo‘lib, ijara haqini to‘lash majburiyatini o‘z zimmalariga oladilar. Alohida uy-joyni mustaqil ijaraga olish masalasida Jamg‘arma sarf-xarajatlarni qoplash majburiyatini o‘z zimmasiga olmaydi.
Talablar
Nomzodlardan quyidagilar kutiladi:
● O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi;
● O‘zbekiston madaniyatini puxta bilish;
● yozma va og‘zaki ingliz tilini erkin bilish mahorati. Boshqa xorijiy tillarni, ayniqsa italyan tilini egallaganlikka tanlovda afzallik beriladi;
● me’morchilik, san’at, san’at tarixi, dizayn, madaniyatshunoslik fakultetlarida o‘qigan yoki ularni bitirgan yoki ushbu sohalarda tegishli va hujjatlashtirilgan tajribaga ega;
● me’morchilik va san’at bilan bog‘liq ko‘rgazma loyihalarida avvalgi tajriba tanlovda afzallik hisoblanadi.
Biz xalqaro muhitda mustaqil ishlash va har kuni tashrif buyuruvchilar bilan faol muloqot qilish qobiliyati, jo‘shqin ish vaziyatiga faol javob berish va moslashish hamda Jamg‘arma jamoasi bilan samarali muloqot qilish qobiliyatini qadrlaymiz. Ish muhiti, masalan, ob-havo iqlim sharoiti yoki tashrif buyuruvchilarning ko‘pligi tufayli o‘zgarishi mumkin.
Ariza topshirish
2025-yil 23-mart Toshkent vaqti bilan soat 11:59 ga qadar Venetsiya zamonaviy me’morchilik biennalesi doirasida amaliyot o‘tash granti manziligamotivatsiya maktubingiz (taxminan 1 sahifada ushbu amaliyotga nima uchun ariza topshirayotganingiz va kuchli jihatlaringiz yoritilgan), ingliz tilida rezyume (1 ta pdf faylda) hamda ingliz tilidagi video tashrif qog‘ozingiz havolasini yuboring.
Iltimos, pdf faylingiz familiya_ism yo‘zilgan holda nomlang va elektron pochta mavzusiga “Venetsiya me’morchilik biennalesida amaliyiot”ni yozing.
Iltimos, motivatsiya maktubingizda amaliyot davri uchun qulay vaqtingiz va/yoki afzal ko‘rgan sanalaringizni (05.05-10.08; 11.08-23.11) ko‘rsating.
Biz talabgorlarning amaliyot o‘tash muddatlari bo‘yicha xohish-istaklarini inobatga olishga harakat qilamiz.

The Uzbekistan Art and Culture Development Foundation is announcing a grant for an internship programme as part of the Uzbekistan National Pavilion at the 19th Venice Contemporary Architecture Biennale in 2025. Interns will get an experience working as exhibition staff, overseeing the day-to-day running of the Uzbekistan Pavilion throughout the Biennale, which takes place from 8 May to 23 November 2025.
This internship programme is intended for students and graduates of Uzbekistan universities. It is particularly suited to those who are passionate about architecture, art, curating, arts management, and art history, and who wish to gain valuable work experience at an international design event.
What Does this Internship Offer?
The internship provides a unique opportunity to work at the Venice Biennale and gain hands-on experience of how major international events are organised. Alongside this international experience, interns will be able to visit over 80 national pavilions, offering them an insight into the latest ideas in contemporary architecture and design.
Responsibilities
Interns act as exhibition staff and mediators at the Uzbekistan National Pavilion, located in the heart of the historic Arsenale area in Venice. Their duties include:
● Welcoming visitors and providing information about the exhibition, Uzbekistan’s cultural heritage, and contemporary art, both individually and in group tours
● Recording visitor statistics and conducting visitor surveys
● Collecting journalists’ contact details
● Opening and closing the pavilion each day
● Working with the local technical team to ensure the pavilion is well maintained
● Occasionally producing short texts and photographs for social media
● Compiling regular reports on the pavilion
Internship Dates
The internship lasts for 3.5 months and is divided into two periods:
1. 5 May – 10 August 2025 (two interns)
2. 11 August – 23 November 2025 (two interns)
Interns will be supported on-site in Venice by a local supervisor, and in Uzbekistan by the exhibition project manager.
The Pavilion is open to visitors six days a week, Tuesday to Sunday (with some exceptions), from either 11am to 7pm or 10am to 6pm. Interns are expected to work around 37 hours per week.
Before travelling, all interns will be invited to an online induction session to familiarise themselves with their duties, as well as with the context of the Biennale and the city of Venice.
What Does the Grant Cover?
● A stipend of UZS 56,500,000 for the full internship period, which includes the cost of accommodation
● One return flight from Uzbekistan to Venice
● Free access to the Biennale exhibitions in the Arsenale
● Accommodation – the stipend includes an allowance for housing near the Arsenale (a one-minute walk from the entrance). By signing the contract and accepting the internship, interns commit to paying rent. If interns choose to arrange their own accommodation independently, the Fund is not obliged to reimburse those costs.
Requirements
To be eligible, candidates must:
● Be a citizen of the Republic of Uzbekistan
● Have a strong knowledge of Uzbek culture
● Have excellent written and spoken English skills (additional foreign languages, especially Italian, are advantageous)
● Be studying or have graduated from faculties of architecture, applied arts, art history, design, cultural studies, or have relevant documented experience in these fields
● Ideally have experience working on exhibition projects related to architecture or art
We value the ability to work independently in an international environment, engage actively with visitors, adapt to a dynamic workplace, and communicate effectively with the Fund’s team. Conditions can change rapidly, for instance due to weather, high visitor numbers or additional events.
How to Apply
By 23 March 2025 at 11:59 Tashkent time, please send the following to biennale@acdf.uz:
● A motivation letter (about one page) explaining why you are applying for this internship and outlining your strengths
● A CV (in a single PDF file) in English
● A link to a short video introduction of yourself in English
Please name your PDF file as Surname_Firstname, and include “Internship at the Venice Architecture Biennale” in the subject line of your email.
In your motivation letter, also indicate your availability and/or preferred dates (5 May – 10 August or 11 August – 23 November). We will do our best to accommodate your preferences.