O‘zbekiston Davlat san’at muzeyida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va O‘zbekistonda uch yillik missiysiani o‘tkazgan fransuz restavratsiya eksperti Patrisiya Verges-Libai o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda 200 dan ortiq san’at asarlarini restavratsiya qilish, xalqaro ko‘rgazmalarda ishtirok etish, restavratsiya ustaxonasini tashkil etish hamda qo‘shma ta’lim dasturlari bo‘yicha amalga oshirilgan keng ko‘lamli ishlar sarhisob qilindi.
Jamg‘arma Patrisiya Verges-Libai xonim va Fransiya xalqaro texnik yordam agentligiga professional almashinuvni rivojlantirish va O‘zbekistonda madaniy merosni asrash tizimini mustahkamlashga qo‘shgan hissasi uchun minnatdorlik bildiradi.

В Государственном музее искусств Узбекистана состоялась встреча председателя Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умеровой с Патрисией Вергес-Либаи — французским экспертом по реставрации, проходившей трёхлетнюю миссию в Узбекистане.
В ходе встречи были подведены итоги масштабной работы: реставрация более 200 произведений искусства, участие в международном выставках, создание реставрационной мастерской, а также реализация совместных образовательных программ.
Фонд выражает благодарность Патрисии Вергес-Либаи и Французскому агентству международной технической помощи, за вклад в развитие профессионального обмена и укрепление системы сохранения культурного наследия в Узбекистане.