O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Fransiya Respublikasi madaniyat vaziri Katrin Pegar bilan uchrashdi. Tomonlar madaniyat sohasidagi qo‘shma loyihalar, jumladan, Toshkentda Fransiya madaniyat markazini ochish, muzeylar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish hamda madaniy merosni asrab-avaylash masalalarini muhokama qildilar.
Shuningdek, o‘zbek raqs san’atiga bag‘ishlangan ko‘rgazmani tayyorlash va I.V. Savitskiy nomidagi Qoraqalpog‘iston davlat san’at muzeyi kolleksiyasiga mansub o‘zbek avangardi ko‘rgazmasini Parijda o‘tkazish istiqbollari, Fransiyaning yetakchi madaniyat muassasalari bilan kelgusidagi hamkorlik ham diqqat markazida bo‘ldi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida qo‘shma madaniy loyihalarni amalga oshirishni davom ettirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова встретилась с Министром культуры Французской Республики Катрин Пегар. Стороны обсудили совместные проекты в сфере культуры, включая открытие Французского культурного центра в Ташкенте, развитие музейного сотрудничества и сохранение культурного наследия.
В центре внимания также были подготовка выставки, посвященной узбекскому танцевальному искусству, и перспективы проведения в Париже выставки узбекского авангарда из коллекции Государственного музея искусств Республики Каракалпакстан имени И. В. Савицкого, а также дальнейшее сотрудничество с ведущими французскими культурными институциями.
По итогам встречи стороны подтвердили намерение продолжить реализацию совместных культурных проектов между Узбекистаном и Францией.