25-fevral kuni Los-Anjeles shahrida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova "J. Paul Getty" muzeyi direktori Timoti Potts bilan uchrashdi. Suhbat muzey boshqaruvi tamoyillari, institutsional rivojlanishning uzoq muddatli strategiyasi hamda madaniy merosni asrash va talqin etish masalalariga bag‘ishlangan mazmunli fikr almashuv ruhida kechdi.
Shundan so‘ng Jamg‘arma delegatsiyasi "Getty Villa" majmuasiga tashrif buyurib, tarixiy majmua va uning restavratsiya laboratoriyalari faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Delegatsiya ilg‘or tiklash metodologiyalari, kolleksiyalarni saqlash amaliyoti hamda ilmiy tadqiqotlarga tayangan merosni muhofaza qilish yondashuvlarini atroflicha o‘rgandi.
Dastur "Getty" markazida davom etdi. Bu yerda mehmonlar majmua hududi va ko‘rgazma makonlarini ko‘zdan kechirdi. Tashrif yirik madaniy muassasalarning auditoriya bilan ishlash strategiyasi, kuratorlik siyosati hamda xalqaro muloqot va hamkorlikni rivojlantirishdagi mas’uliyati yuzasidan yakuniy muhokamalar bilan nihoyasiga yetdi.

25 февраля в Лос-Анджелесе председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова провела встречу с Тимоти Поттсом, директором Музея Дж. Пола Гетти, в ходе которой состоялся содержательный обмен мнениями по вопросам музейного управления, долгосрочного институционального развития, а также сохранения и интерпретации культурного наследия.
Делегация Фонда также посетила Виллу Гетти, где ознакомилась с историческим комплексом и реставрационными лабораториями, уделив особое внимание передовым методикам реставрации, практике хранения коллекций и научно-исследовательским подходам к сохранению наследия.
Программа продолжилась в Центре Гетти, где делегация осмотрела территорию комплекса и выставочные пространства. Визит завершился обсуждением вопросов развития аудитории, кураторской стратегии и роли крупных культурных институций в укреплении международного диалога и сотрудничества.