O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova ilk “Art Basel Qatar” anjumani doirasidagi “Art Basel Conversations” muhokamalar dasturida ishtirok etib, biyennale va madaniy platformalarning yangi shakllariga bag‘ishlangan “Ruboiy, Buxoro va Jau: yangi platformalar, yangi imkoniyatlar” mavzusidagi sho‘ba muhokamasida so‘zga chiqdi.
Muhokamada “Rubaiya Qatar” jamg‘armasi direktori shayx Alanud Ol Soniy, “Jaou Tunis” biyennalesi asoschisi va Kamel Lazaar jamg‘armasi vitse-prezidenti Lina Lazar ham ishtirok etdilar. Munozarani Qatardagi Virjiniya Hamdo‘stlik universiteti qoshidagi San’atshunoslik maktabi dekani Amir Berbich olib bordi.
Muhokama davomida Buxoro biyennalesi uzoq muddatli rivojlanish va mahalliy kontekstga hamohang faoliyat yuritishga asoslangan barqaror institutsional model hamda zamonaviy madaniy muassasalar va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan Jamg‘arma ekotizimining bir qismi sifatida taqdim etildi.

Председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова приняла участие в дискуссионной программе Art Basel Conversations в рамках первого выпуска Art Basel Qatar, выступив на панельной дискуссии «Рубайя, Бухара и Джау: новые платформы, новые возможности», посвящённой новым форматам биеннале и культурных платформ.
В обсуждении также приняли участие Шейха Алануд Аль Тани, директор фонда Rubaiya Qatar; Лина Лазаар, основательница биеннале Jaou Tunis и вице-президент фонда Kamel Lazaar. Модератором дискуссии выступил Амир Бербич, декан Школы искусств Университета Содружества Вирджинии в Катаре.
В ходе обсуждения Бухарская биеннале была представлена как устойчивая институциональная модель, основанная на долгосрочном развитии и работе с локальным контекстом, а также как часть экосистемы Фонда, направленной на развитие современных культурных институций и международного сотрудничества.