8-aprel kuni Parijda YUNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy komissiyasi hamda Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova YUNESKO Butunjahon merosi markazi direktori Lazar Elundu Assomo bilan uchrashdi. Uchrashuvda O‘zbekistonda butunjahon merosi obyektlarini saqlash va samarali boshqarish sohasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Unda asosiy e’tibor Buxoroda qoʻshma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish, shu jumladan, “Poyi Kalon” majmuasini restavratsiya qilish va “Shahriston” hududida ochiq osmon ostidagi arxeologiya muzeyini tashkil etish, shuningdek, tarixiy shaharlarning barqaror rivojlanishini ta’minlashda Umumjahon madaniy va tabiiy merosni muhofaza qilish to‘g‘risidagi konvensiya va xalqaro standartlarga muvofiq madaniy meros obyektlarini asrab-avaylash chora-tadbirlariga qaratildi.
Uchrashuv xulosalariga ko‘ra, madaniy meros sohasida hamkorlikni yanada mustahkamlash va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

8 апреля в Париже председатель Национальной комиссии Узбекистана по делам ЮНЕСКО и Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умерова встретилась с директором Центра всемирного наследия ЮНЕСКО Лазаром Элунду Ассомо. В ходе встречи обсуждались приоритетные направления сотрудничества в области сохранения и эффективного управления объектами всемирного наследия в Узбекистане.
Основное внимание было уделено разработке и реализации проектов в Бухаре, включая реставрацию комплекса «Пои Калон» и создание археологического музея под открытым небом на территории «Шахристана», а также мерам по сохранению объектов культурного наследия в соответствии с Конвенцией о всемирном наследии и международными стандартами при обеспечении устойчивого развития исторических городов.
По итогам встречи достигнута договорённость о дальнейшем укреплении сотрудничества и реализации совместных инициатив в сфере культурного наследия.