8-aprel kuni Parijda YUNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy komissiyasi hamda Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova YUNESKO Butunjahon merosi markazi direktori Lazar Elundu Assomo bilan uchrashdi. Uchrashuvda O‘zbekistonda butunjahon merosi obyektlarini saqlash va samarali boshqarish sohasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Unda asosiy e’tibor Buxoroda qoʻshma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish, shu jumladan, “Poyi Kalon” majmuasini restavratsiya qilish va “Shahriston” hududida ochiq osmon ostidagi arxeologiya muzeyini tashkil etish, shuningdek, tarixiy shaharlarning barqaror rivojlanishini ta’minlashda Umumjahon madaniy va tabiiy merosni muhofaza qilish to‘g‘risidagi konvensiya va xalqaro standartlarga muvofiq madaniy meros obyektlarini asrab-avaylash chora-tadbirlariga qaratildi.
Uchrashuv xulosalariga ko‘ra, madaniy meros sohasida hamkorlikni yanada mustahkamlash va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

On 8 April in Paris, the Chairperson of the National Commission of Uzbekistan for UNESCO and the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, Gayane Umerova, met with the Director of the UNESCO World Heritage Centre, Lazare Eloundou Assomo. During the meeting, priority areas of cooperation in the preservation and effective management of World Heritage properties in Uzbekistan were discussed.
Particular attention was given to the development and implementation of projects in Bukhara, including the restoration of the Poi Kalyan Complex and the creation of an open-air archaeological museum on the territory of Shahristan. Discussions also addressed measures to safeguard cultural heritage sites in line with the World Heritage Convention and international standards, while ensuring the sustainable development of historic cities.
Following the meeting, an agreement was reached to further strengthen cooperation and advance joint initiatives in the field of cultural heritage.