🇫🇷🇺🇿 Prezident Shavkat Mirziyoyevning Parijga davlat tashrifi doirasida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi fransuz hamkorlar bilan madaniy meros va ta’lim sohasida bir qator bitimlarni imzoladi.
Jamg‘arma raisi va ALIPH Kengashi raisi Bariza Khiari tomonidan Meros muhofaza qilish xalqaro alyansi (ALIPH) bilan imzolangan bitim qo‘shma restavratsiya loyihalari, merosni saqlashning ilg‘or usullaridan foydalanishga yo‘l ochish imkoniyatlarini nazarda tutadi. Shuningdek, Jamg‘arma raisi ALIPH Kengashiga a’zo bo‘ldi.
Fransiya Milliy madaniy meros instituti bilan bitim meros sohasidagi mutaxassislar uchun ta’lim dasturini ishga tushirish va Fransiyada amaliyot o‘tashni tashkil etishni o‘z ichiga oladi.
Jamg‘arma raisi o‘rinbosari va institut direktori Mari Favero tomonidan Fransiyaning Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti bilan imzolangan protokolda noyob kitoblar va qo‘lyozmalarni saqlash bo‘yicha konferensiyalar, ta’lim dasturlari va loyihalarni o‘tkazish nazarda tutilgan.

🇫🇷🇺🇿 В рамках государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Париж Фонд развития культуры и искусства подписал несколько соглашений с французскими партнёрами в сфере культурного наследия и образования.
Соглашение с Международным альянсом по защите наследия (ALIPH), подписанное председателем Фонда и председателем Совета ALIPH Баризой Хиари, предусматривает совместные реставрационные проекты, доступ к передовым методикам сохранения наследия. Также председатель Фонда вошла в Совет ALIPH.
Соглашение с Национальным институтом культурного наследия Франции включает запуск образовательной программы для специалистов в сфере наследия и организацию стажировок во Франции.
Протокол с Французским институтом изучения Центральной Азии, подписанный заместителем председателя Фонда и директором Института Мари Фаверо, предусматривает проведение конференций, образовательных программ и проекты по сохранению редких книг и рукописей.