O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasining salmoqli ko‘magi bilan tashrif buyuruvchilar O‘zbekistonning ajoyib boyliklarini ifodalovchi 300 ga yaqin noyob asarlar: hashamatli choponlar va zarhal naqshli aksessuarlar bilan tanishishlari mumkin bo‘ladi. amir saroyi; qo'lda bo'yalgan yog'och egarlar; firuza bilan bezatilgan kumush ot jabduqlari; ajoyib so'zani (kashta tikilgan osmalar); gilamlar; ipak ikatlar; zargarlik buyumlari va ko'chmanchi qabilalarning liboslari, shuningdek, 40 ta avangard sharqshunoslik rasmlari.
Koʻrgazma oʻzbek oʻziga xosligining muhim tarkibiy qismi boʻlgan 19-asr va 20-asr boshlaridagi hunarmandchilik ulugʻvorligining qayta tiklanishini namoyish etadi. To‘qimachilik islom olamida muhim o‘rin tutadi: ular jamiyatdagi kuchli imidjni ajratib turadi, hurmat qiladi va etkazadi. Ayniqsa, Buxoro kashtachiligi mamlakatimizdagi ko‘plab san’at turlari orasida alohida o‘rin tutgan. Aynan Buxoroning birinchi amiri Shohmurod (1860-1885) davrida zardo‘zlik o‘zining yuksak cho‘qqisiga chiqdi – o‘zining texnikasi, sifati va birinchi navbatda, ijodkorligi bilan mashhur. Saroy uchun ajratilgan va diplomatik sovg‘a sifatida foydalaniladigan ko‘plab ajoyib va monumental mahsulotlar – choponlar, ko‘ylaklar, bosh kiyimlar, egar matolari – ranglar va tillalarni o‘zida mujassamlashtirgan holda, faqat amirning shaxsiy ustaxonasida yaratilgan bo‘lib, uning farovon turmush tarzidan dalolat beradi. .
Ushbu ijodlarning ranglari va estetikasi ko'plab tasviriy rassomlar uchun ilhom manbai bo'lib xizmat qiladi. 1917-1932-yillarda Turkiston rus avangardining eng yuqori cho'qqisiga ko'tarildi. Rossiya imperiyasi SSSRga aylangandan so'ng, ko'plab sovet rassomlari bu hududni, hozirgi O'zbekiston Respublikasini qayta kashf etdilar. Matissning Marokash bilan uchrashishi bilan bir vaqtda, rus maktabining rassomlari O'rta Osiyoning boy manzaralari, shakllari, ranglari va xalqlaridan katta ilhom oldilar. Har bir rassom o'z ishida ushbu "ekzotizmga intilish" ga o'zlarining ramziy, neo-primitivist, konstruktivistik maktablari rahbarligida yondashgan. O'z navbatida, bu rassom Aleksandr Volkov tomonidan joriy etilgan va rahbarlik qilgan o'zbek maktabining tug'ilishini ko'rsatdi. Nukusda saqlanayotgan noyob rasmlar Rossiya avangard sanʼatining Sankt-Peterburgdan keyin dunyodagi ikkinchi yirik kolleksiyasining bir qismidir. Frantsiyada birinchi marta taqdim etilgan ushbu to'plamni kollektor Igor Savitskiy diqqat bilan yig'di. Uning 1950-yillarda Sovet hukumati tomonidan tahdid qilingan norasmiy san'atni saqlab qolishga urinishlari va mahalliy tarixni saqlashga e'tibor qaratgani tufayli, rus sharqshunoslarining ushbu ajoyib to'plami hozirda butun dunyoda namoyish etilishi mumkin.
Markaziy Osiyoning qoq markazida joylashgan, tog‘lar, cho‘llar, unumdor tekisliklar va vohalar manzarasi bilan O‘zbekiston boy tarix va madaniyatga ega. SSSR parchalanib ketganidan so‘ng 1991-yildan buyon mustaqil respublika bo‘lgan O‘zbekiston ko‘plab ajdodlar madaniyati va an’analarining vorisi hisoblanadi. Cho‘l, Hindiston, Fors, Xitoy va arab-musulmon dunyosi xalqlari o‘rtasidagi tsivilizatsiyalar chorrahasi bo‘lgan O‘zbekiston o‘zining noyob va strategik siyosiy va madaniy mavqei tufayli qudratli saltanatlar va imperiyalarning ombori bo‘lgan. Zardushtiylik, manixiylik, buddaviylik, yahudiylik, nasroniylik va musulmonlik urf-odatlari bu yerda qadimdan birga yashab kelgan, mintaqaning ramziyligi va hunarmandchilik texnikasiga doimiy taʼsir koʻrsatgan.
Ko‘rgazma Arab dunyosi instituti hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi San’at va madaniyatni rivojlantirish jamg‘armasi (MSDF) tomonidan tashkil etildi. Jamg‘arma xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va O‘zbekiston madaniyatini xalqaro maydonda targ‘ib qilish bilan shug‘ullanadi. O'zining butun faoliyati davomida ACDF milliy qonunchilikka o'zgartirishlar kiritish ustida izchil ish olib bordi - bu loyihani amalga oshirishga imkon berdi.

При значительной поддержке Фонда развития культуры и искусства при Кабинете Министров Республики Узбекистан посетители смогут открыть для себя около 300 уникальных предметов, представляющих замечательные сокровища Узбекистана: роскошные чапаны (пальто) и золотошвейные аксессуары из эмирский двор; деревянные седла ручной росписи; серебряная конская сбруя с бирюзой; великолепные сюзане (вышитые портьеры); коврики; шелковые икаты; украшения и костюмы кочевых племен, а также 40 картин авангардистов-востоковедов.
Выставка демонстрирует ренессанс ремесленного великолепия 19-го и начала 20-го веков, являющихся неотъемлемыми составляющими узбекской идентичности. Текстиль играет важную роль в исламском мире: он отличает, почитает и создает сильный образ в обществе. В частности, бухарская вышивка всегда занимала особое место среди многих других видов искусства в стране. Именно в период правления первого эмира Бухары шаха Мурада (1860-1885) золотое шитье достигло своего расцвета, славясь своей техникой, качеством и, прежде всего, творчеством. Большое количество великолепных и монументальных изделий – чапанов, платьев, головных уборов и чепраков, сочетающих цвета и золото, зарезервированных для двора и используемых в качестве дипломатических подарков, были изготовлены исключительно в частной мастерской эмира и свидетельствовали о его богатом образе жизни. .
Цвета и эстетика этих творений служат источником вдохновения для многих художников. На рубеже веков Туркестан был любим русским авангардом в период своего расцвета между 1917 и 1932 годами. Когда Российская империя исчезла, превратившись в СССР, многие советские художники заново открыли для себя эту территорию, нынешнюю Республику Узбекистан. Одновременно со знакомством Матисса с Марокко художники русской школы черпали вдохновение в богатых пейзажах, формах, цветах и народах Средней Азии. В своей работе каждый художник подходил к этому «поиску экзотики» под руководством своих символистских, неопримитивистских, конструктивистских школ и многих других. В свою очередь, это привело к рождению узбекской школы, которую представил и возглавил художник Александр Волков. Уникальные картины, хранящиеся в Нукусе, являются частью второй по величине коллекции русского авангарда в мире после Санкт-Петербурга. Эта коллекция, впервые представленная во Франции, была тщательно собрана коллекционером Игорем Савицким. Благодаря его попыткам сохранить неофициальное искусство, которому советская власть угрожала в 1950-х годах, в сочетании с вниманием, которое он уделял сохранению местной истории, эта замечательная, хотя и малоизвестная коллекция русского востоковеда теперь может быть представлена по всему миру.
Расположенный в самом сердце Центральной Азии, с горами, пустынями, плодородными равнинами и оазисами, Узбекистан может похвастаться богатой историей и культурой. Независимая республика с 1991 года, после распада СССР, Узбекистан является наследником множества исконных культур и традиций. Перекресток цивилизаций между народами степей, Индии, Персии, Китая и арабо-мусульманского мира, Узбекистан был хранилищем могущественных королевств и империй благодаря своему уникальному и стратегическому политическому и культурному положению. Зороастрийские, манихейские, буддийские, иудейские, христианские и мусульманские обряды издавна сосуществовали здесь, оказывая неизгладимое влияние на символизм и ремесленные техники региона.
Выставка организована Институтом арабского мира и Фондом развития искусства и культуры при Кабинете Министров Республики Узбекистан (ACDF). Фонд способствует развитию международного сотрудничества и популяризации культуры Узбекистана на международной арене. На протяжении всего своего существования ACDF постоянно работал над внесением изменений в национальное законодательство, что и сделало этот проект возможным.